8 cech dobrego prawnika
Prawnik to ktoś, który ukończył studia prawnicze i zarazem potoczne określenie na osobę zajmującą się prawem. Najczęściej określa się w ten sposób adwokata. Wiele osób zastanawia się, gdzie znaleźć dobrego specjalistę. Ale co to określenie w zasadzie oznacza? Po czym poznać, że ma się do czynienia z najwyższej klasy profesjonalistą? Poznaj 8 przykładowych cech.
Wiedza i kompetencje
Prawnik to osoba, która musi wykazywać się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Kluczowa jest również specjalizacja, ponieważ prawo jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy. Na przykład Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Wyląg specjalizuje się w usługach prawniczych dla klientów indywidualnych i biznesowych, oferując wsparcie w zakresie m.in.:
prawa cywilnego,
prawa karnego,
prawa pracy.
Warto dopytać o to, jaką dokładnie pomoc oferuje dana kancelaria.
Kontaktowość
Jeśli prawnik już dwa tygodnie zwleka z odpisaniem na wiadomość e-mailową, to jest do zły znak. Tak samo niepokojące jest notoryczne nieodbieranie telefonów lub zbywanie. Owszem, prawnik bywa zajętą osobą i ma na głowie sporo obowiązków, ale to nie zwalnia go z troski o klienta i o zachowanie dobrych relacji.
Do kontaktowości zalicza się ponadto łatwość nawiązywania kontaktów.
Profesjonalne podejście do klienta
Prawnik powinien działać zgodnie z kodeksem etyki zawodowej. Poza tym nie może pozostawać pod wpływem osób trzecich ani kierować się osobistymi uprzedzeniami w kontakcie z klientem.
Zaangażowanie
Nikt nie chciałby współpracować ze specjalistą, który wykonuje swoje obowiązki z nikłym zaangażowaniem. Pasja i zapał to cechy, które nie mogą blednąć wraz z latami doświadczenia.
Bystrość umysłu
Prawnik powinien być też przenikliwy i błyskotliwy. To cenne umiejętności zwłaszcza w kontekście realizowania usług z zakresu prawa karnego, gdy szybkie kojarzenie faktów i okoliczności może niekiedy przesądzić o czyjejś winie lub niewinności. Wspomniane kompetencje częściowo łączą się z punktem odnoszącym się do wiedzy. Chodzi bowiem o to, by być w stanie zamienić wiedzę teoretyczną na praktykę.
Empatia i kierowanie się dobrem klienta
Jeśli chodzi o pożądane u prawników kompetencje miękkie, to z pewnością zalicza się do nich empatia. Dzięki temu profesjonalista staje się autentyczny i jest w stanie wczuć się w sytuację poszkodowanej osoby.
Dyskrecja
Ostatnią, choć bardzo ważną cechą prawnika z Lublińca, jest dyskrecja. Warto pamiętać o tym, że adwokat jest objęty tajemnicą zawodową. Wiele informacji ujawnionych podczas rozmów z klientem, musi „pozostać” w biurze kancelaryjnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana