Czy spadek można odrzucić?
Śmierć osoby spokrewnionej oznacza często, że zostajemy powołani do spadku. Tym samym możemy przejąć określone prawa i zobowiązania zmarłego, także różnego rodzaju pozostawione przez niego aktywa w postaci pieniędzy, nieruchomości lub ruchomości np. kosztowności, dzieł sztuki, mebli czy wszelkiego typu przedmiotów użytkowych, lecz niekiedy również długi. To, czy spadek zostanie objęty przez spadkobiercę, zależy jednak od podjętej przez niego aktywności.
Kiedy można przyjąć lub odrzucić spadek?
Dziedziczenie może się odbywać na drodze ustawowej lub testamentowej. W pierwszym przypadku do spadku powołani są najbliżsi krewni zmarłego, a ich udział w spadku oraz kolejność, w jakiej następuje dziedziczenie, jest ściśle określona w przepisach. W drugim spadkobiercami mogą zostać dowolne osoby wymienione w treści testamentu, choć muszą się one liczyć z tym, że będą zmuszone do wypłacenia zachowku najbliższym krewnym, jeżeli zostaną oni pominięci w testamencie lub ich udziały okażą się pomniejszone. Grono mogące ubiegać się o wypłatę zachowku jest jednak ograniczone – prawo to przysługuje zstępnym zmarłego oraz jego małżonkowi. Zarówno w przypadku dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego spadkobierca może spadek przyjąć lub odrzucić. Dopełnić niezbędnych formalności można przed sądem albo stawiając się przed notariuszem. W Lublinie można to uczynić, korzystając z usług Kancelarii Notarialnej Notariusz Laury Ferorelli.
Jak odrzuca się lub przyjmuje spadek u notariusza?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku, gdy osoba dziedzicząca po zmarłym na drodze ustawowej nie podejmie żadnych działań, tym samym przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wiąże się to z otrzymaniem odpowiedniej do stopnia pokrewieństwa części majątku oraz ograniczeniem odpowiedzialności za długi zmarłego do wysokości uzyskanych aktywów. Istnieje jednak także możliwość przyjęcia spadku wprost, co oznacza, iż spadkobierca odpowiada za całość zobowiązań zmarłego niezależnie od wartości pozyskanych aktywów. W sytuacji, gdy spadkobierca nie chce objąć spadku, może złożyć przed notariuszem oświadczenie o odrzuceniu spadku. Zgodnie z istniejącym stanem prawnym czynność ta musi zostać dokonana w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy. Biegnie on jednak nie od daty śmierci spadkodawcy, ale od momentu, w którym spadkobierca się o niej dowiedział. Sprawy związane z dziedziczeniem można z powodzeniem przeprowadzić w Kancelarii Notarialnej Notariusz Laury Ferorelli w Lublinie. Odrzucenie spadku może nastąpić zarówno w przypadku dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana