Czym jest i co powinna zawierać umowa darowizny?
Zgodnie z definicją podyktowaną przez ustawodawcę, darowizna stanowi bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. W dzisiejszym wpisie opowiemy nieco szerzej o tej kwestii. Przedstawimy temat umowy darowizny w kontekście Kodeksu cywilnego, podpowiadając między innymi, co powinien zawierać taki dokument. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas wpisem.
Umowa darowizny w świetle Kodeksu cywilnego
Na początek warto wyjaśnić, jak tak właściwie należy rozumieć termin „darowizna”. Zgodnie z odpowiednimi zapisami prawa pojęcie to używane jest w odniesieniu do dokonania bezpłatnego przekazania dóbr materialnych lub świadczeń przez darczyńcę na rzecz obdarowanego. Darowizną może być zarówno prawo własności, np. nieruchomości, samochodu lub określona suma pieniężna, jak i zwolnienie z zadłużenia.
Jak już zostało wspomniane, zgodnie z art. 888. Kodeksu cywilnego „przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Oznacza to, że opisywany w ww. artykule dokument stanowi dowód nieodpłatnego przekazania komuś wybranego świadczenia. Warto przy tym dodać, co nie może zostać uznane za darowiznę i, co za tym idzie, jaka umowa nie może stanowić umowy darowizny. W art. 889 ww. ustawy znaleźć można następujące wyjaśnienie:
Nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:
1) gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;
2) gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.
Oświadczenie darczyńcy powinno przyjąć formę aktu notarialnego, a więc powinno zostać spisane w wybranej kancelarii notarialnej. Warto jednak dodać, że jeżeli przekazanie darowizny nie przyjmie takiej formy, to i tak może zostać uznane za ważne – pod warunkiem, że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie darowizny?
Umowa darowizny w formie aktu notarialnego powinna zawierać szereg informacji, dzięki którym będzie ona mogła być uznana za obowiązującą. W takim dokumencie nie może zabraknąć między innymi danych stron umowy i notariusza wraz z ich podpisami. Poza tym konieczne, by w umowie uwzględniono, co tak właściwie jest jej przedmiotem. Ważne jest również zapisanie na dokumencie miejsca i daty jego sporządzania, a także informacja o tym, kiedy przedmiot darowizny zostanie wydany obdarowanemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana