Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?
Według raportu przeprowadzonego przez InfoDług na podstawie danych z Rejestru Dłużników BIG oraz BIK we wrześniu ubiegłego roku, co czwarta osoba nie płaciła na bieżąco za rachunki i kredyty. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że zaległości Polaków wzrosły z 3, 5 do aż 83, 2 mld złotych. Jak więc wobec tego w obecnych czasach wyglądają egzekucje komornicze i jaką ochronę dłużników postanowiło zastosować Państwo? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ograniczenia w egzekucjach komorniczych wynikające z pandemii COVID-19
Choć kancelarie komorników sądowych obecnie znów przyjmują wnioski egzekucyjne oraz doręczają korespondencję związaną z postępowaniem sądowym, ich działanie zostało znacznie ograniczone. Wprowadzone w czasie pandemii nowe regulacje prawne mają na celu zagwarantować wsparcie osobom, których sytuacja finansowa pogorszyła się w tym okresie. Jak więc wygląda teraz egzekucja komornicza? Przede wszystkim wprowadzono trzy najważniejsze zmiany.
Rządowe wsparcie wolne od zajęć komorniczych
Po pierwsze ustawodawca zakazał komornikom dokonywania zajęć egzekucyjnych w czasie pandemii na środkach pochodzących z rządowego wsparcia antykryzysowego.
W praktyce oznacza to więc, że świadczenia postojowe, pożyczki pochodzące ze środków Funduszu Pracy oraz wypłaty realizowane w ramach tarczy finansowej PFR są wolne od zajęć komorniczych.
Zwiększenie kwoty wynagrodzenia wolnej od zajęć komorniczych
Ograniczeniami związanymi z egzekucją komorniczą objęte zostały także wynagrodzenia zadłużonych osób. Według Art. 52. tak zwanej Tarczy Antykryzysowej, jeśli wypłata dłużnika została zmniejszona lub członek jego rodziny stracił pracę w wyniku pandemii, kwota wynagrodzenia wolna od zajęć komorniczych wzrasta o 25%.
Co istotne podczas wyliczania wzrostu kwoty wynagrodzenia wolnej od zajęć komorniczych pod uwagę brani są wszyscy członkowie rodziny, którzy stracili pracę, a których dłużnik ma na swoim utrzymaniu.
Zmiany te budzą jednak wiele wątpliwości i kwestii spornych, dlatego też do kancelarii prawniczych zajmujących się egzekucjami komorniczymi, takich jak Kancelaria Adwokacka Adwokat Darii Żmudzin zgłasza się coraz więcej osób. Nie mają one bowiem pewności czy postępowanie toczące się wobec nich przeprowadzane jest zgodnie z nowymi zmianami.
Wstrzymanie eksmisji mieszkaniowych
Pandemia COVID-19 sprawiła także, że wstrzymane zostały eksmisje mieszkaniowe. Oznacza to więc, że w czasie pandemii zabronione zostało dokonywanie nakazów opuszczenia lokali mieszkaniowych. Jednak z pewnymi wyjątkami, takimi jak, chociażby długi wobec Skarbu Państwa.
Wymienione zmiany to tylko jedne z licznych, które ograniczają pracę komorników w czasie pandemii. Wśród nich wyróżnić można bowiem dodatkowo także te związane z licytacjami komorniczymi czy też tak zwane uproszczone postępowania restrukturyzacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana