Ile zarabia adwokat i kiedy skorzystać z jego pomocy?
Adwokat to osoba, która oferuje pomoc prawną osobom lub firmom w różnych sytuacjach. Kiedy warto z niej skorzystać? Prawo cywilne, administracyjne i karne – kiedy potrzebna jest pomoc eksperta? Jak właściwie wyglądają zarobki specjalisty? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu. Skorzystaj koniecznie z pomocy doświadczonego adwokata lub radcy prawnego.
Kiedy adwokat może pomóc?
Adwokat w Warszawie lub innym mieście oferuje pełną pomoc prawną, która jest dostosowana do potrzeb klientów. Z usług adwokata mogą skorzystać osoby indywidualne, jak i właściciele małych lub dużych firm. W ramach pomocy kancelarii prawniczej adwokaci zajmują się prawem:
- rodzinnym
- spadkowym
- cywilnym
- administracyjnym
- autorskim
- karnym
- pracy
- ochroną wizerunku
- zadośćuczynieniem czy odszkodowaniami
- doradztwem biznesowym
- pomocą dla cudzoziemców
Postępowanie karne, cywilne i administracyjne
W przypadku postępowania karnego adwokat lub radca zajmuje się złożeniem kasacji czy skargi na wyrok sądu odwoławczego. Także pomaga wnieść subsydiarny akt oskarżenia czy złożyć apelację od wyroku sądu okręgowego. Może także pomóc w złożeniu wniosku o wznowienie postępowania. Wszystkie te pisma powinny być opracowane i podpisane przez specjalistę. Wyjątkowo niektóre dokumenty może sporządzić prokurator. W postępowaniu cywilnym adwokat lub radca prawny bierze udział w etapie postępowania, który toczy się przed Sądem Najwyższym. Pełnomocnik reprezentujący klienta opracowuje, podpisuje i składa skargę kasacyjną. Potem występuje w imieniu klienta przed sądem. Oprócz tego biorą udział w postępowaniu, które zostało wszczęte z powodu zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji, które rozpoznał Sąd Najwyższy. Także bierze się pod uwagę rozpoznawanie przez Sąd Najwyższy skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem. Pomoc adwokata przyda się przy składaniu pozwu grupowego.
W przypadku postępowania administracyjnego pomoc adwokata w Toruniu lub innym mieście będzie potrzebna do:
- wniesienia skargi kasacyjnej – od wyroku WSA do NSA
- wniesienia do NSA zażalenia w przypadku postanowienia WSA o odrzuceniu skargi kasacyjnej
- wniesienia do NSA skargi o wznowienie postępowania
- wprowadzenia do NSA skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
W sprawach postępowań administracyjnych oprócz adwokata czy radcy prawnego klienta może reprezentować doradca podatkowy lub rzecznik patentowy.
Ile zarabia adwokat?
Kwoty są zróżnicowane. Zwykle średnia kwota wynosi ponad 7 tysięcy złotych brutto. Poniżej 5 tysięcy zarabia 25% respondentów. Co ciekawe, również 25% zarabia więcej niż 9340 złotych brutto. W przypadku adwokata z urzędu nie może dostawać niższej stawki niż wybrany w tej sprawie adwokat. W przypadku adwokata z własną kancelarią płace są również zróżnicowane. Starszy prawnik zarabia nawet 18-35 tysięcy złotych. Wspólnik może liczyć na wynagrodzenie rzędu 35-40 tysięcy złotych.
Gdzie można znaleźć dobrego adwokata?
Najlepiej szukać dobrego adwokata w Internecie. Wystarczy zapoznać się z komentarzami i ocenami internautów. Do zalet korzystania z jego usług zalicza się brak kłopotów prawnych, szybkie doprowadzenie do rozwiązania danej sytuacji, jak również poznanie własnych praw czy otrzymanie argumentów, które są przydatne w procesie negocjacji czy sytuacjach spornych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana