Jak i kiedy można uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód to bardzo trudny czas, który niesie za sobą wiele emocjonujących przeżyć i negatywnych emocji. W szczególności, kiedy chcemy wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie, który wymaga zebrania kluczowych dla sprawy wiarogodnych dowodów. W toku postępowania pomocne okazuje się wsparcie adwokata, który oferuje pomoc na każdym etapie sprawy rozwodowej. Kiedy można ubiegać się o rozwód z urzeczeniem o winie i jak wygląda postępowanie? Wyjaśniamy.
Kto może złożyć wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie?
Każdy z małżonków, którego zdaniem za rozpad małżeństwa odpowiedzialny jest drugi partner, ma prawo do złożenia wniosku o rozwód z orzeczeniem o winie. Przed skierowaniem pisma do sądu, należy jednak przeanalizować wszelkie czynności, które mogły doprowadzić do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Do pomyślnego przeprowadzenia sprawy niezbędne będzie także wykazanie, że jeden z małżonków z premedytacją niekorzystnie działał na rzecz związku małżeńskiego.
Wydanie rozwodu z orzeczeniem o winie może być zasadne w przypadku zdrady, alkoholizmu, przemocy fizycznej oraz psychicznej, odmowy współżycia lub braku przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny. Za winę jednego z małżonków uznawane może być również niewykonywanie pracy zarobkowej, naruszenie obowiązków wzajemnej pomocy i lojalności oraz porzucenie rodziny.
Na czym polega rozwód z orzeczeniem o winie?
Wnioskowanie o rozwód musi rozpocząć się od przygotowania pisma oraz obowiązkowych dokumentów. We wniosku muszą znajdować się m.in. dane obu stron oraz numer PESEL wnioskodawcy. W postępowaniu o rozwód z orzeczeniem o winie ogromne znaczenie dla przebiegu sprawy ma również materiał dowodowy, który będzie analizowany przez sąd. W zebraniu dowodów może pomóc Kancelaria adwokacka Mateusza Pieczki w Krakowie, której pracownicy zajmą się przygotowaniem nagrań, obdukcji lekarskich, zeznań świadków czy wiadomości SMS, których celem będzie udowodnienie winy partnera.
Postępowanie rozwodowe z orzekaniem o winie w większości przypadków trwa o wiele dłużej niż rozwód bez orzekania o winie, niemniej jednak pozytywne zakończenie sprawy niesie za sobą wiele korzyści dla wnioskodawcy. Mianowicie małżonek uznany za winnego nie może żądać od swojego byłego partnera alimentów. Z kolei małżonek niewinny może złożyć pismo o zasądzenie alimentów, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajduje.
Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że w przypadku podziału majątku wspólnego po rozwodzie, finalny efekt sprawy nie może być przeprowadzony na niekorzyść niewinnego małżonka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana