Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?
Sprawy rozwodowe mogą trwać bardzo długo i być niezwykle wykańczające dla obu stron. Szczególnie w przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie, kiedy zbieranie dowodów na jednego z małżonków może rozciągać się nawet na kilka lat. Dlatego przed podjęciem decyzji o pójściu do sądu należy się odpowiednio przygotować, a także przemyśleć i zaplanować przebieg rozwodu. Na co zwrócić uwagę, opracowując spójną i jednolitą argumentację? Odpowiadamy.
Ustalenie przyczyny rozwodu i pozew orzekający o winie
Decyzja o rozwodzie nigdy nie powinna być podejmowana spontanicznie lub w wyniku impulsywnej reakcji. Przed udaniem się do sądu należy dokładnie zastanowić się nad przebiegiem procesu. Trzeba szczegółowo przemyśleć oraz ustalić jednoznaczną przyczynę rozwodu, szczególnie w przypadku wniosku o rozwód z orzeczeniem o winie.
Wówczas jest znacznie większa szansa na korzystny dla strony poszkodowanej przebieg całego procesu. Powód, a więc osoba wnosząca o rozwód, podczas rozprawy zostanie zapytana przez sędziego o przyczynę wniesienia pozwu. Mogą być one dwojakie: zawinione (np. hazard, przemoc lub alkoholizm jednego z małżonków) lub niezawinione wynikające np. wyłącznie z różnicy światopoglądów czy niezgodności charakterów pomiędzy stronami.
Współpraca z prawnikiem i przygotowanie dokumentacji
We wszelkich sprawach rozwodowych warto zasięgnąć pomocy u specjalisty z zakresu prawa rodzinnego, takiego jak Kancelaria Adwokacka Anety Adamskiej. Współpracę należy rozpocząć nawet na dłuższy czas przed złożeniem pozwu. Prawnik wówczas przygotuje Cię do całego procesu, przedstawi Ci zasady postępowania sądowego, opisze przebieg całej sprawy, a także możliwe do osiągnięcia rezultaty.
Wspólnie przygotujecie również całą niezbędną dokumentację oraz właściwy opis pozwu rozwodowego. Dokładne i szczere przedstawienie wszelkich okoliczności oskarżających jest szczególnie istotne w przypadku orzeczenia o winie lub walki o prawa rodzicielskie nad wspólnymi nieletnimi dziećmi.
Zebranie odpowiedniej ilości dowodów
Przygotowanie się do rozprawy rozwodowej polega również na zebraniu odpowiedniej ilości dowodów świadczących na niekorzyść drugiego małżonka lub udowadniających całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. Spośród nich należy wymienić:
- wydruki z korespondencją (SMS-y, maile, listy, rozmowy na Facebooku),
- materiały foto i wideo,
- wyciągi z rachunków bankowych.
Ponadto niezwykle wartościowe mogą okazać się zeznania świadków, którzy potwierdzą Twoje słowa i zostaną odpowiednio przygotowani do odpowiedzi na pytania zadawane w sądzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana