Jak przygotować wnioski dowodowe na sprawę rozwodową?
Sprawa rozwodowa oraz wszelkie formalności i uczucia z nią związane są dla wielu osób trudne. Jednak warto się do niej odpowiednio przygotować. Aż do zamknięcia rozprawy i ustanowieniu wyroku przez sąd można przytaczać dowody uzasadniające swoją rację. Warto je jednak zamieścić już w pierwszym piśmie procesowym. W jaki sposób przygotować wnioski dowodowe na sprawę rozwodową? Podpowiadamy.
Dowody w sprawie rozwodowej
Dowody w sprawie rozwodowejsłużą przede wszystkim określeniu wszelkich okoliczności dotyczących ustania pożycia oraz więzi społecznej, ekonomicznej i emocjonalnej w małżeństwie. Sąd może dopuścić dowody z:
- przesłuchania świadków,
- opinii biegłych,
- dokumenty prywatne lub urzędowe,
- przesłuchania stron,
- wywiadu środowiskowego,
- archiwum prywatnego (fotografie, filmy, sms-y czy maile)
Wszystkie dopuszczone dowody reguluje artykuł 309 kodeksu postępowania cywilnego.
Jak przygotować wnioski dowodowe?
Jeżeli istnieją okoliczności, które są ważne dla sprawy, należy zgłosić wniosek dowodowy celem ich wykazania. Powinien on zawierać wskazanie rodzaju dowodu oraz informacji, które za sobą niesie. Katalog środków dowodowych jest otwarty i dowodem w sprawie rozwodowej może być praktycznie wszystko. Aby zatem dokonać słusznego wyboru w tym temacie, warto zasięgnąć rady doświadczonego specjalisty Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Mikołaj Budzikowski.
Sformułowanie wniosku dowodowego
Aby prawidłowo sformułować wniosek dowodowy, najlepiej poprosić o pomoc adwokata, który potrafi odpowiednio sformułować taki wniosek. Powinien on zawierać zdanie: „Wnoszę o dopuszczenie dowodu z” i tutaj należy podać, jaki to ma być dowód, czyli na przykład zeznania świadka. Wtedy trzeba podać jego imię i nazwisko oraz adres lub np. wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w danym terminie itp. Następnie trzeba uzasadnić, na jakie okoliczności sformułowany jest dowód.
W jaki sposób można zgłosić wniosek dowodowy?
Wniosek dowodowy można zgłosić na kilka sposobów:
- w pozwie,
- w odpowiedzi na pozew,
- ustnie na rozprawie,
- w dalszym piśmie procesowym.
Należy jednak pamiętać, że obowiązuje zasada, która mówi o tym, że strony mają obowiązek zgłoszenia wszelkich dowodów już podczas składania pozwu lub odpowiedzi na niego. Z tego też względu wnioski dowodowe, które zostaną złożone później, mogą zostać pominięte lub oddalone. Warto pamiętać, że wnioski dowodowe mają za zadanie ustalić okoliczności rozpadu małżeństwa. Ważne są zwłaszcza w przypadku rozwodów, które mają zakończyć się orzeczeniem o winie rozpadu małżeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana