Jakie są skutki separacji prawnej małżonków?
W przypadku problemów małżeńskich i rozpadu pożycia rozwód nie jest jedynym rozwiązaniem. Separacja, chociaż zapewnia podobne skutki prawne, oficjalnie nie kończy małżeństwa, dając tym samym małżonkom szansę na przemyślenie wszystkiego i odbudowanie relacji. Na czym polega separacja i jakie są jej konsekwencje? Czym separacja różni się od rozwodu? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje.
Separacja i jej rodzaje
Większość osób z pewnością nie raz spotkała się z terminem separacja, jednak wciąż wiele z nich nie wie, na czym tak dokładnie polega ta procedura. Mówiąc najprościej, jest to rozstanie z małżonkiem mające podobne skutki prawne jak rozwód, ale bez rozwiązywania małżeństwa. Natomiast przepisy mówią o zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego, a więc w przeciwieństwie do rozwodu nie jest on trwały. Warto jednak pamiętać, że separacja może mieć różne postaci, a tym samym konsekwencje. Dlatego rozważając separację, warto skorzystać z porady prawnej fachowców, takich jak Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Wasiluk w Gdańsku. Radca czy adwokat pomogą również w przygotowaniu pozwu.
Jakie rodzaje separacji występują? Gdy małżonkowie żyją w rozłączeniu, ale nie jest to uregulowane prawnie, można mówić o separacji faktycznej. Nie ma ona skutków prawnych, co oznacza, że małżonkowie żyją osobno, ale nie zmieniają się ich prawa i obowiązki względem siebie wynikające z instytucji małżeństwa. To niekiedy rodzi problemy w kwestii wspólnego majątku, praw rodzicielskich czy alimentów. Natomiast separacja prawna zostaje orzeczona przez sąd i pociąga za sobą skutki prawne.
Czym skutkuje separacja małżonków?
Skutki separacji prawnej małżonków są prawie takie same jak w przypadku rozwodu, tyle że nie ustaje związek małżeński. To oznacza, że małżonkowie nie mogą ponownie zawrzeć małżeństwa, a także możliwe jest sądowe zniesienie separacji, które przywraca pełnie praw i obowiązków małżeńskich. Podczas sprawy o separację prawną sąd orzeka również, czyją winą jest rozkład pożycia małżeńskiego oraz kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem pary.
Jako jeden z podstawowych skutków prawnych separacji, można wymienić powstanie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Na skutek tego małżonkowie nie odpowiadają za problemy finansowe drugiej strony. Wciąż jednak występuje obowiązek wzajemnej pomocy w trudnych okolicznościach. Kolejnym rezultatem separacji jest możliwość ubiegania się o alimenty od małżonka. Ze względu na trwające małżeństwo obowiązek alimentacyjny jest nawet silniejszy niż w przypadku rozwodu. Ponadto na skutek separacji małżonkowie zostają odsunięci od ustawowego dziedziczenia po sobie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana