Kiedy konieczne jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia?
Samo bycie wymienionym w testamencie zmarłej osoby nie upoważnia nas to natychmiastowego otrzymania zapisanych nam dóbr. Zanim je posiądziemy, musimy dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest otrzymanie aktu potwierdzenia dziedziczenia, który możemy uzyskać drogą notarialną. Czym jest ten dokument? Do czego służy APD i w jaki sposób go otrzymać?
Akt poświadczenia dziedziczenia – co to jest?
Aby potwierdzić nabycie spadku przez daną osobę, konieczne jest wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jest to notarialne poświadczenie, że wymienione w testamencie własności mogą przejść na określoną osobę. Jest to stosunkowo prosty do otrzymania dokument, jednak pod pewnymi warunkami. Akt poświadczenia dziedziczenia, w skrócie APD, wydany zostaje tylko raz, nie wcześniej niż 6 miesięcy po otwarciu spadku. W związku z tym wszyscy wymienieni w testamencie muszą być zgodni co do treści tego dokumentu. Jeśli bowiem chociaż jedna osoba podważy jego treść, notariusz musi odmówić sporządzenia APD.
W jakim celu sporządza się akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia jest potrzebny spadkobiercom, aby mogli otrzymać przypisane w testamencie dobra materialne i niematerialne. Dokument ten jest niezwykle przydatny np. wtedy, gdy zmarła osoba miała dłużnika, od którego nie otrzymała należności. W takim przypadku mamy dowód, że te należności należą się spadkobiercom. Dzięki APD możemy zmienić wpis w księdze wieczystej i wpisać tam swoje dane. Możemy także poświadczyć, że jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości zmarłego, a więc mamy prawo do jej sprzedaży czy innego działania. Bez tego dokumentu notarialnego nie będziemy mogli też wypłacić pieniędzy z konta zmarłego.
Jak uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia?
Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, konieczne jest zebranie wszystkich osób wymienionych w testamencie. Mowa tu zarówno o spadkobiercach testamentowych, jak i ustawowych. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza część, jednak nie niewykonalna. Następnie musimy przedstawić niezbędne dokumenty takie jak akt zgonu, czy akty urodzenia. Notariusz, którego znajdziesz np. w Kancelarii Notarialnej Anny Mańki, sporządza tzw. protokół dziedziczenia, a następnie dla jego potwierdzenia wydaje akt poświadczenia dziedziczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana