Kiedy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową u notariusza?
Małżeństwo z mocy prawa wiąże się z powstaniem współwłasności między małżonkami. Wiele par decyduje się na utrzymanie takiego stanu rzeczy. Część jednak woli zarządzać swoimi majątkami samodzielnie. W takim wypadku konieczne jest zawarcie rozdzielności majątkowej w postaci aktu notarialnego, do której potrzeba zgody obu małżonków. Kiedy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową u notariusza?
Rozdzielność majątkowa a jednoosobowa działalność gospodarcza
Rozdzielność majątkowa jest zwykle formą zabezpieczenia majątku. Rzadko które małżeństwo decyduje się na zawarcie rozdzielności z innych powodów, choć zdarza się, że jest to podyktowane na przykład chęcią zachowania niezależności finansowej.
Jednym z najczęstszych powodów, dla których małżonkowie decydują się na rozdzielność majątkową, jest zamiar rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przez jednego z nich. Ma to na celu zminimalizowanie ewentualnych skutków związanych z niepowodzeniem oraz późniejszym zadłużeniem.
W przypadku współwłasności między małżonkami założona przez jednego z nich jednoosobowa działalność gospodarcza wchodzi co do zasady do majątku wspólnego. Gdy osoba prowadząca przedsiębiorstwo zaciągnie zobowiązania za zgodą drugiego, odpowiadać będą oni za zobowiązania nie tylko majątkiem przedsiębiorstwa oraz majątkiem osobistym dłużnika, ale również majątkiem wspólnym.
W majątku wspólnym najczęściej znajdują się przedmioty niezbędne do zaspokojenia potrzeb rodziny. Są to na przykład samochód czy nieruchomość. Ich zajęcie może poważnie zaważyć na dalszych losach rodziny.
W przypadku zawarcia rozdzielności majątkowej przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków odpowiedzialność za ewentualne zobowiązania będzie mogła być ściągana jedynie z majątku przedsiębiorstwa i majątku osobistego dłużnika.
Rozdzielność majątkową warto zawrzeć u doświadczonego notariusza, który rozwieje ewentualne wątpliwości i wytłumaczy skutki podjęcia takiej decyzji. Na fachową pomoc i sprawne podpisanie dokumentów o rozdzielności majątkowej liczyć można w Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego w Warszawie.
Rozdzielność majątkowa a zobowiązania cywilne
Rozdzielność majątkowa jest również często zawierana, aby ochronić się przed skutkami ewentualnej niewypłacalności małżonka za zawarte przez niego zobowiązania cywilne, niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Co ważne, dotyczy to tylko tych zobowiązań, które zostaną zaciągnięte po zawarciu rozdzielności majątkowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana