Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to pojęcie, o którym słyszymy coraz częściej w dobie galopującej inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej. Najprościej mówiąc, jest to jeden z lepszych, a nierzadko również jedyny sposób na to, żeby stanąć na nogi, znajdując się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki takiemu postępowaniu konsumenci mogą się oddłużyć. Co jeszcze trzeba wiedzieć o upadłości konsumenckiej? Kto może ją ogłosić?
Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka często okazuje się ostatnią deską ratunku dla osób, które popadły w ogromne problemy finansowe. To ważne, wniosek o jej ogłoszenie mogą złożyć jedynie osoby nieposiadające statusu przedsiębiorcy. Należy jednak podkreślić, że prowadząc działalność gospodarczą, można skorzystać z innych rozwiązań. Aby osoba fizyczna została oddłużona, musi zostać spełnionych kilka warunków. Żeby starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, trzeba być niewypłacalnym, czyli utracić zdolność do regulowania zobowiązań finansowych.
Istotne jest, aby niewypłacalność była niezawiniona, czyli niespowodowana umyślnym działaniem albo rażącym niedbalstwem. Ostatnim elementem jest wcześniejsze umorzenie zobowiązań. W praktyce oznacza to, że wniosek zostanie oddalony przez sąd, jeżeli osoba fizyczna występowała o taką procedurę w ciągu ostatniej dekady.
Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat upadłości konsumenckiej?
Biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, wpadnięcie w tak zwaną pętlę zobowiązań może zdarzyć się naprawdę wielu osobom fizycznym. Starając się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, wymaga wszczęcia odpowiedniego postępowania. Aby mieć pewność poprawności przeprowadzonych działań, najlepiej zgłosić się po wsparcie do specjalistów. O to, co jeszcze jest ważne w całej procedurze, zapytaliśmy specjalistę z kancelarii prawnej w Gdańsku, który wytłumaczył:
- Umorzenie zobowiązań, do którego dochodzi na skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej, może dotyczyć całości albo części długów konsumenta. Trzeba jednak podkreślić, że są to wyłącznie długi powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości. Celem postępowania jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Osoba, która się o to stara, powinna pamiętać, że wówczas dojdzie do likwidacji całego albo części majątku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana