Najczęstsze przyczyny unieważnienia małżeństwa kościelnego
Małżeństwo sakramentalne, zawarte w Kościele Katolickim, przestaje obowiązywać jedynie w momencie jego unieważnienia. Przesłanki do takiego orzeczenia należy przedstawić przed odpowiednim organem kościelnym. Po rozpoznaniu sprawy właściwy sąd biskupi może wydać orzeczenie o nieważności wcześniej zawartego związku małżeńskiego. Zazwyczaj małżonkowie proszą w takiej sytuacji o pomoc prawników, ponieważ sprawa ta jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać.
Czym jest unieważnienie małżeństwa?
Uznanie nieważności małżeństwa to jedyny dopuszczalny sposób, na rozstanie się małżonków w świetle nauki Kościoła. Pojęcie to można utożsamić z rozwodem, jednak odbywa się ono w inny sposób. W tym przypadku instytucją, która orzeka o nieważności związku małżeńskiego, jest kompetentny Sąd Kościelny. Zapoznaje się on ze sprawą oraz wyrokuje, czy istnieją kodeksowo przewidziane przesłanki, uprawniające do uznania nieważności małżeństwa. Jeżeli nie zostaną udowodnione fakty, na podstawie których można orzec małżeństwo za nieważne, takowy związek sakramentalny nadal obowiązuje i cieszy się przywilejem prawa.
Sprawa o unieważnienie małżeństwa często trwa nawet kilka lat. Wiele zależy od powodów, przez które małżonkowie chcą się rozstać. Dlatego też każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Często strony korzystają z pomocy prawnika, który jest w stanie ocenić szanse na pozytywne zakończenie sprawy.
Jakie są najczęstsze przyczyny unieważnienia małżeństwa?
Do najczęstszych przyczyn, na podstawie których Sądy Kościelne orzekają o unieważnieniu małżeństwa, należą: pozbawienie używania rozumu, umyślne wprowadzanie w błąd przed i podczas zawierania małżeństwa, symulowanie, braki dotyczące właściwego rozeznania co do praw oraz obowiązków małżeńskich, uzależnienia, dewiacje, niemożność wypełniania ważnych obowiązków małżeńskich z powodów natury psychicznej, zawieranie związku małżeńskiego pod warunkiem, przymusem lub też z powodu zastraszenia.
Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc w unieważnieniu małżeństwa?
Próba samodzielnego starania się o uzyskania unieważnienia małżeństwa jest bardzo czasochłonna. Sąd Kościelny na początku zajmie się rozpoznaniem sprawy, wystosuję stosowne dekrety do stron w sprawie. Nie ma jednak określonego czasu, w którym sprawa musi się zakończyć, przez co wiele spraw trwa nawet kilka lat.
Warto wtedy zwrócić się do Kancelarii Kanonicznej Dariusz Skrzypczak. Doświadczony prawnik, który specjalizuje się w prawie kanonicznym, będzie w stanie pomóc w uzyskaniu orzeczenia w jak najkrótszym możliwym czasie. Dzięki temu cały proces może znacznie się skrócić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana