Notariusz jako osoba zaufania publicznego. Co to oznacza?
Notariusz to osoba, która ukończyła studia prawnicze w Polsce lub za granicą. Jego szkolenie na tym się jednak nie kończy, ponieważ musi on odbyć aplikację, a następnie zdać notarialny egzamin zawodowy. Jest to więc wieloletni staż. Notariusz, aby pełnić swój zawód, nie może być na żadnym polu karany. Nic w tym dziwnego, w końcu to osoba zaufania publicznego. Co to dokładnie oznacza?
Jakie są obowiązki notariusza?
Obowiązki notariusza wyznacza przede wszystkim Kodeks Etyki Notariusza. Zaliczyć do nich można m.in.:
dokonywanie wszystkich czynności notarialnych osobiście – nie może go zastąpić nikt z rodziny, nawet jeżeli zostanie podpisana na to zgoda,
dokonywanie czynności notarialnych zgodnie z obowiązującym prawem, a także z najlepszą wolą, należytą starannością i zdobytą wiedzą,
pobieranie wynagrodzenia tylko w postaci materialnej,
stosowanie rozwiązań zgodnych z wolą i zdaniem klienta, bez możliwości obejścia prawa,
zapewnienie klientowi swobodnych warunków do złożenia określonego oświadczenia, a także zobowiązanie do zachowania tajemnicy.
Oprócz wyżej wymienionych notariusz ma również inne obowiązki, które musi wypełniać nie tylko wobec swoich klientów, ale również wobec innych notariuszy. Powinien okazywać szacunek, być lojalny i życzliwy. Oprócz tego nie może on wykonywać pracy, która już wcześniej została przypisana innemu pracownikowi. Nie może również otwierać swojej kancelarii w budynku, w którym już jedna siedziba prawna istnieje. Przed klientami powinien wzbraniać od krytykowania pracy innych.
Dlaczego notariusz to osoba zaufania publicznego?
Notariusz to osoba, która pełni usługi notarialne poprzez sporządzanie zleconych mu dokumentów w poprawny sposób. Mają one prowadzić do ograniczenia sporów sądowych i przyspieszenia rozpraw. Przede wszystkim odpowiada on m.in. za tworzenie:
aktów notarialnych,
aktów dziedziczenia,
poświadczeń,
odpisów dokumentów.
Można powiedzieć, że notariusz jest kimś w rodzaju sędziego, to dlatego musi być tak samo godny zaufania publicznego, jak i on, czyli: rzetelny, uczciwy oraz niezależny. O tym zapisie mówi ustawa Prawo o notariacie z 14 lutego 1991 roku. Jest on chroniony jako funkcjonariusz publiczny, ale dodatkowo musi dbać o prawidłowe i sumienne wykonywanie swoich obowiązków. W konfliktach, z którymi na do czynienia na co dzień, powinien pozostać osobą bezstronną. Z tego też powodu nie może pełnić obowiązków notarialnych wobec własnych krewnych.
Notariusz nie może również proponować swojemu klientowi niższych cen – stawki są ustalone w Kodeksie Etyki Zawodowej. Jak w wielu przypadkach, także notariusz ma obowiązek dochować tajemnicy zawodowej. Za ujawnienie tajemnic osobom postronnym może mu grozić pozbawienie wolności, a przede wszystkim wyłączenie z zawodu.
Notariusz to osoba, która stoi na straży poświadczeń, jakie sporządza. Jest osobą godną zaufania. Jej celem jest przede wszystkim niesienie pomocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana