Pomoc prawna w uzyskaniu obywatelstwa w Polsce
Wraz z uzyskaniem prawa do swobodnego osiedlania się i podejmowania pracy w dowolnym kraju należącym do Unii Europejskiej polskie obywatelstwo stało się cenne i dość pożądane. Wiele osób chce dzięki niemu stworzyć sobie lepsze warunki do życia, a często także wrócić do rodzinnego kraju. Będzie tak w przypadku osób mających Polskie korzenie, których przodkowie musieli opuścić ojczyznę lub pozostali w miejscu urodzenia po zmianie granic.
Jakie są sposoby uzyskania obywatelstwa?
Nabycie obywatelstwa polskiego jest możliwe na kilka sposobów. W przypadku dzieci uzyskanie obywatelstwa przez jego nadanie następuje, gdy przynajmniej jedno z rodziców ma obywatelstwo polskie. Obywatelem polskim zostanie też dziecko urodzone albo znalezione w Polsce, gdy jego rodzice nie są znani lub nie można określić ich obywatelstwa albo są oni bezpaństwowcami. Obywatelstwo zyska też dziecko do 16 roku życia przysposobione przez obywatela polskiego. Obywatelstwo może zostać również nadane przez Prezydenta.
Można też złożyć wniosek o uznanie za obywatela polskiego. Wymogami jest m.in. długoletni legalny pobyt w Polsce, integracja ze społeczeństwem, znajomość języka polskiego potwierdzona certyfikatem językowym na poziomie przynajmniej B1, świadectwo ukończenia szkoły w Polsce albo za granicą z wykładowym językiem polskim oraz posiadanie źródła utrzymania i tytułu prawnego do zajmowanej nieruchomości. Ważne będzie też niestwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Z takiej opcji mogą skorzystać również uchodźcy i bezpaństwowcy.
Jakie osoby zostaną uznane za obywateli polskich?
Za obywatela polskiego mogą zostać uznani m.in. cudzoziemcy przebywający w Polsce od przynajmniej 3 lat, posiadający zezwolenie na pobyt lub osiedlenie się albo prawo stałego pobytu. Okres 2 lat pobytu obowiązuje w przypadku zawarcia małżeństwa z obywatelem polskim przed przynajmniej 3 laty przed złożeniem wniosku. Uznanie za obywatela polskiego może też nastąpić w przypadku 2-letniego okresu posiadania zezwolenia na pobyt dla osoby ze statusem uchodźcy nadanym w Polsce. Będzie to też możliwe w przypadku posiadania Karty Polaka albo polskiego pochodzenia oraz nieprzerwanego, co najmniej rocznego pobytu na podstawie uzyskanego zezwolenia na pobyt stały.
Pomoc w sprawie kwestii związanych z uzyskiwaniem obywatelstwa polskiego można uzyskać, kontaktując się z prawnikiem. Dobrym wyborem będzie Kancelaria Radcy prawnego Wojciecha Chmuraka. Oferuje ona pomoc w sprawach związanych z wnioskiem o uznanie za obywatela polskiego lub nadanie obywatelstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana