Poświadczenia sporządzane przez notariusza
Do notariusza najczęściej udajemy się w celu zawierania umów, które wymagają formy aktu notarialnego – odwiedziny w kancelarii są niezbędne np. podczas dokonywania transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości czy przy podziale spadku. Notariusz jest również uprawniony do poświadczania zgodności rozmaitych dokumentów. Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu poświadczeń notarialnych.
Rodzaje poświadczeń notarialnych
Sporządzanie poświadczeń jest jedną z wielu czynności notarialnych wymienionych w Prawie o notariacie. Art. 96 ustawy wymienia następujące rodzaje poświadczeń notarialnych:
a) poświadczenie własnoręczności podpisu,
b) poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem,
c) poświadczenie daty okazania dokumentu,
d) poświadczenie pozostawania osoby przy życiu w określonym miejscu.
Złożenie podpisu jest traktowane jako oświadczenie woli, dlatego w niektórych sytuacjach wymagane lub wskazane jest notarialne poświadczenie jego autentyczności. Dlatego czynność poświadczenia własnoręczności podpisu zawsze odbywa się w kancelarii notarialnej, niedopuszczalne jest zaoczne poświadczenie podpisu.
Aby sporządzić poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, notariusz najpierw musi stwierdzić oryginalność tego dokumentu i porównać jego treść z kopią. Wśród najczęściej poświadczanych dokumentów należy wymienić świadectwa egzaminów (np. maturalne) i ukończenia szkół (dyplomy). Notariusz sporządza również poświadczenia rozmaitych dokumentów gospodarczych, potrzebnych przedsiębiorcy np. do udziału w przetargach.
Notarialne poświadczenie daty pewnej pozwala stwierdzić istnienie jakiegoś dokumentu w konkretnym czasie. Poświadczenie daty okazania dokumentu nie jest poświadczeniem jego zawartości.
Poświadczenie pozostawania osoby przy życiu w określonym miejscu bywa potrzebne przy ubieganiu się o świadczenia rentowe i emerytalne. Notariusz ustala tożsamość osoby i określa czas stwierdzenia pozostawania tej osoby przy życiu w określonym miejscu. Poświadczenie tożsamości wyjątkowo nie musi być sporządzane w kancelarii.
Zasady sporządzania poświadczeń notarialnych
Każde poświadczenie notarialne musi zawierać datę i oznaczenie miejsca sporządzenia – na życzenie stron notariusz oznacza czas sporządzenia poświadczenia z dokładnością do minuty. Notariusz składa na dokumencie swój podpis oraz pieczęć, musi też oznaczyć kancelarię. Poświadczenia elektroniczne zgodności odpisu, wyciągu lub kopii opatrywane jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym notariusza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana