Prawo spadkowe a odpowiedzialność za długi spadkodawcy
Znajomość prawa spadkowego jest niezbędna zarówno dla spadkodawcy, jak i spadkobiercy. Ważna może być na przykład odpowiedzialność za długi spadkodawcy, z której powinna zdawać sobie sprawę każda osoba dziedzicząca po zmarłym. W tym artykule poruszymy nieco szerzej tę kwestię. Omówimy sposób przyjęcia spadku w kontekście wynikających z niego konsekwencji, z jednoczesnym uwzględnieniem skutków przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Czy sposób przyjęcia spadku ma wpływ na odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy?
Zgodnie z Ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. (k.c.) do momentu przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Radcy prawni reprezentujący takie kancelarie jak Kancelaria Radcy Prawnego Aliny Sarackiej przypominają jednak, że kiedy masa spadkowa zostanie przez niego formalnie odebrana, jego odpowiedzialność za te długi obejmuje cały posiadany przez niego majątek. Warto również wspomnieć o tym, że:
§ 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.
§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
Sposób przyjęcia spadku przed spadkobiercę ma więc duże znaczenie. Wielokrotnie przypominają o tym swoim klientom radcy prawni zajmujący się sprawami spadkowymi w Siedlcach oraz wielu innych miejscowościach. Jeśli przyjęcie to będzie miało charakter prosty, jego odpowiedzialność za długi spadkowe nie będzie niczym ograniczona – w przeciwieństwie do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Z czym związane jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
W kontekście przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza istotny jest między innymi art. 1031. k.c. mówiący o tym, że wykaz inwentarza, w którym z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, może zostać złożony wspólnie przez więcej niż jednego spadkobiercę, zapisobiercę windykacyjnego lub wykonawcę testamentu. Ponadto wykaz ten powinien zostać złożony w sądzie według ustalonego wzoru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana