Ugody przy szkodach górniczych. Co najczęściej oferują przedsiębiorcy górniczy i dlaczego nie każda propozycja ugody jest dobra?
Działalność przedsiębiorców górniczych związana z wydobyciem surowców, ma duży wpływ na nieruchomość, która znajduje się na obszarze kopalni. Wstrząsy, osuwanie się ziemi i zmiany poziomu wód gruntowych mogą powodować powstawanie szkód górniczych. Te z kolei przyczyniają się do pęknięć, rys, a nawet zawalenia budynku. Przepisy dają możliwość podpinania ugody, ale czy każda z nich jest dobrym rozwiązaniem?
Jak zawrzeć ugodę z kopalnią?
Kwestie związane z dochodzeniem odszkodowania za szkody górnicze dotyczą możliwości skierowania sprawy do sądu cywilnego. Wymaga to jednak wcześniejszej propozycji zawarcia ugody. Początkowo należy spróbować rozwiązać problem polubownie. Ugodę z kopalnią zawiera się po złożeniu odpowiedniego wniosku. Poszkodowany powinien zawiadomić kopalnię o fakcie zaistniałej szkody i określić jej rozmiar. Należy również wskazać, jaki sposób naprawy jest pożądany. Można skorzystać z możliwości naprawienia szkody przez sprawcę lub wypłatę poszkodowanemu określonej kwoty umożliwiającej usunięcie zniszczeń na własną rękę. Dochodzenie odszkodowania za szkody górnicze nie zawsze jest jednak proste i daje pożądane efekty. Dlatego należy pamiętać o pewnych kwestiach, które usprawnią ten proces.
Ugoda przy szkodach górniczych – o czym pamiętać?
Ubiegając się o ugodę z kopalnią, należy pamiętać o odpowiednim sformułowaniu wniosku. Gdy kopalnia odrzuci dokument o ugodę, a sprawa trafi do sądu, wtedy poszkodowany nie może w pozwie ubiegać się o szersze roszczenia niż te, zawarte we wniosku. Ugoda to korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy zaspokaja roszczenia poszkodowanego i nie zawiera niekorzystnych dla niego rozwiązań. Podpisanie dokumentu uniemożliwia także możliwość wystąpienia do sądu. Przy podpisywaniu ugody trzeba mieć pewność, że właściwie oszacowało się rozmiar szkody i dobrze wyceniło jej wartość. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z odszkodowania za szkody górnicze na Śląsku Kompensata – firmy, która dba o zadowolenie Klientów.
Ugoda przy szkodach górniczych – czy warto ubiegać się o nią samemu?
Poznanie szkód majątkowych w wyniku działalności górniczej wymaga profesjonalnego wsparcia. Samodzielna walka o uzyskanie odszkodowania często jest trudna i długa. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy profesjonalnie zajmują się dochodzeniem odszkodowań. Specjalista bierze na siebie wszystkie obowiązki z tym związane, a także reprezentuje Klienta w rozmowach z ubezpieczycielem. Dobrze wybierać renomowane firmy, które pomogą w dochodzeniu swoich praw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana