Upadłość przedsiębiorcy bez majątku – jak to wygląda w praktyce?
Mimo tego, że wnioski o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy bez majątku są oddalane przez Sąd, dłużnik jest zobowiązany do złożenia tego pisma w terminie 30 dni od momentu wystąpienia stanu niewypłacalności. To konieczny ruch, ponieważ dzięki niemu właściciel firmy może uzyskać oddłużanie w ramach upadłości konsumenckiej. Jak wygląda cała procedura?
Na czym polega oddalenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy bez majątku?
Do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy bez majątku dochodzi, gdy wartość masy upadłościowej jest za niska, aby wystarczyła na zaspokojenie kosztów postępowania. Inną sytuacją jest odrzucenie takiego pisma. Oznacza to wówczas, że Sąd nie rozpoznał wniosku pod kątem przesłanek, które zostały określone w stosownej ustawie. Sytuacja jest równoznaczna z tym, że nie doszło do skutecznego złożenia dokumentu. Zmniejsza to szanse na sukces podczas późniejszych starań o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Poprawne aplikowanie o upadłość gospodarczą ma korzystny wpływ na kolejne działania byłego przedsiębiorcy.
Co zrobić po oddaleniu wniosku o upadłość przedsiębiorcy bez majątku?
Po oddaleniu wniosku o upadłość przedsiębiorcy bez majątku właściciel firmy musi zamknąć działalność gospodarczą i wykreślić ją z rejestru. Dzięki temu uzyska status konsumenta i będzie mógł złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym przypadku dłużnik nie musi martwić się o koszty postępowania, ponieważ zostaną one pokryte przez Skarb Państwa. W takich sprawach ubóstwo masy upadłościowej nie stanowi podstawy do oddalenia wniosku, jednak Sąd może wydać niekorzystne orzeczenie, gdy były przedsiębiorca nie zaczął starać się w wymaganym terminie o ogłoszenie upadłości firmy. Gdy tylko znajdziesz się w stanie niewypłacalności, skonsultuj się ze specjalistami, którzy pomogą Ci sporządzić odpowiednią dokumentację oraz będą reprezentować Cię przed urzędnikami i wierzycielami. Współpracę z doświadczonymi doradcami nawiążesz między innymi przez kancelarię radcowską Burkot Legal.
Warto wspomnieć, że oddalenie wniosku o upadłość gospodarczą wiąże się również ze zwrotem części zaliczki na poczet postępowania. Jeśli w momencie przygotowywania pisma niewypłacalny przedsiębiorca wie, że nie ma środków na pokrycia koniecznych opłat, może starać się o tzw. zwolnienie z kosztów. Współpraca z prawnikami, którzy stosownie uzasadnią taką prośbę, zwiększa szansę na uzyskanie tego udogodnienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana