W jakich sytuacjach istnieje konieczność sporządzenia umowy notarialnej?
Umowa notarialna ma moc prawną i charakter urzędowy. Potrzeba sporządzenia tego dokumentu jest uregulowana przepisami prawa i powstaje na prośbę stron. Dokument zawiera informacje, które dotyczą złożonego ustnie przez strony oświadczenia woli. Przepisy prawa jasno określają czas, na jaki przechowuje się oryginał umowy notarialnej w kancelarii – wynosi on 10 lat. Na czym polega umowa notarialna?
Charakterystyka umowy notarialnej
Wiele osób wciąż nie wie, że aby zawrzeć niektóre umowy, niezbędna jest obecność notariusza i sporządzenie umowy notarialnej. Ten wymóg prawny ma na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi późniejszymi sporami prawnymi. Umowę notarialną zawiera się w obecności wszystkich stron. Konieczne jest także okazanie dokumentów tożsamości będących podstawą do zawarcia umów. Sporządzenie aktu notarialnego jest konieczne m.in. w przypadku podziału majątku, darowizny, testamentu, umowy deweloperskiej, potwierdzającej prawo własności czy pełnomocnictwa. Sporządzenie aktu notarialnego sprawia, że powyższe umowy zyskują moc prawną.
Kto przygotowuje umowę notarialną?
Umowa notarialna musi zawierać poświadczenie notariusza o tym, że wszelkie zawarte informacje są zgodne z prawem. Zanim podpisze się akt notarialny, trzeba sprawdzić poprawność zawartych w nim danych. W razie jakiejś nieścisłości notariusz będzie musiał poprawić błąd. Notariusz przygotowuje dla Klienta wzór umowy i przekazuje wszelkie informacje dotyczące skutków jej zawarcia. Akt zawiera m.in. datę i miejsce sporządzenia dokumentu, dane stron, oświadczenie stron, czy też podpisy notariusza i osób biorących udział w umowie. Profesjonaliści z kancelarii notarialnej w Sosnowcu Agaty Miland-Huzarewicz dodatkowo służą pomocą i w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony Klienta, doradzą czy akt notarialny będzie konieczny.
Zalety umów notarialnych
Sporządzenie umowy notarialnej dotyczy podpisania dowolnej umowy w postaci aktu notarialnego. Daje to wiele korzyści, ponieważ jakakolwiek umowa zawarta notarialnie nie może być kwestionowana. Notariusz przed przygotowaniem aktu dokładnie sprawdza tożsamość osób i to, czy są uprawnione do zawierania umowy. To więc pewnego rodzaju zabezpieczenie dla stron na przyszłość, które może uchronić przed próbami podważenia ważności dokumentu. Akt zawsze posiada datę sporządzenia, dzięki czemu bez problemu można później udowodnić, kiedy umowa została zawarta. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszelkie czynności wykonywane są zgodnie z prawem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana