Zasadnicze różnice między separacją a rozwodem
Czym różni się separacja od rozwodu? Nie brakuje osób będących w związkach małżeńskich, które nabierają wątpliwości odnośnie swojej relacji z mężem czy żoną. Różne kryzysy i nieporozumienia mogą doprowadzić do dyskusji dotyczącej wzięcia rozwodu. Jest to bardzo ważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Z tego powodu wiele małżeństw, zanim zdecyduje się na rozwód, składa wniosek o separację. Jakie są różnice między separacją a rozwodem?
Przesłanki do orzeczenia separacji i rozwodu
Chociaż o separacji mógł słyszeć każdy, nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym różni się ten stan od rozwodu. Wniosek o separację wnoszą zazwyczaj pary, które dostrzegają, choćby najmniejszą szansę na powrót do wspólnego życia jako małżeństwa. Czym różni się separacja od rozwodu? Przede wszystkim przesłankami do ich orzeczenia. Aby doszło do rozwodu, musi zaistnieć rozkład zupełny oraz trwały. Pierwszy z nich oznacza brak więzi duchowej, fizycznej ani gospodarczej między małżonkami. Z kolei rozkład trwały odnosi się jedynie do stosunków fizycznych pary.
Aby ogłosić separację, wystarczy udowodnić zupełny rozkład małżeństwa. Kolejną różnicą między rozwodem a separacją jest kwestia związana z żądaniem zmiany stanu cywilnego. W przeciwieństwie do separacji, rozwodu nie może domagać się osoba winna rozkładu pożycia. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, gdy drugi małżonek wyraża na to zgodę. Warto też zauważyć, że separacja nie umożliwia powrotu do poprzedniego nazwiska.
Co wiąże się z ogłoszeniem separacji i rozwodu?
Rozwód i separacja są dwoma odrębnymi stanami. Pierwszy z wymienionych oznacza zakończenie związku małżeńskiego, a tym samym umożliwia każdemu z byłych partnerów wzięcie ślubu z inną osobą. Separacja polega na uchyleniu wspólnoty majątkowej małżeństwa, które nieprzerwanie istnieje. Jeżeli para nie zdecyduje się na rozwód, stan separacji zostanie zniesiony. Należy pamiętać, że ten stan formalny nie zwalnia małżonków z obowiązku do niesienia sobie wzajemnej pomocy.
Wniosek o orzeczenie separacji lub rozwodu powinien być rzetelnie sporządzony. Przygotowanie pisma czy rozwiązywanie kwestii spornych związanych z podziałem majątku warto powierzyć doświadczonemu specjaliście, np. radcy prawnemu Mariuszowi Kimusowi z Częstochowy, który wykorzysta zdobytą wiedzę na korzyść swojego klienta. Profesjonalista zadba o odpowiednie przygotowanie wymaganych dokumentów, dążąc do spełnienia każdego z żądań klienta. Separacja i rozwód różnią się pod wieloma względami, dlatego decyzję o ewentualnym złożeniu wniosku należy dobrze przemyśleć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana