Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Rozwód niesie ze sobą wiele konsekwencji prawnych dla obojga małżonków. Kwestią, która obok prawa do opieki nad dziećmi wywołuje najwięcej emocji i często jest powodem powstania sporu, jest podział majątku. Wielu osobom rozwodzącym się sen z powiek spędza pytanie, jak się rozwieść, a jednocześnie nie zostać pozbawionym dóbr materialnych, które są naszą własnością? Jeśli interesuje Cię ten temat, czytaj dalej.
Czym jest majątek wspólny?
Jeżeli chodzi o majątek osób rozwodzących się, to wyróżniamy tutaj dwa jego komponenty: majątek osobisty oraz tzw. majątek wspólny. Majątek osobisty, jak łatwo można się domyślić, stanowią te dobra materialne, które są własnością tylko jednego małżonka. Nie musi to być tylko majątek nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego, lecz także w jego trakcie, jak np. darowizny czy spadek itp. Natomiast majątek wspólny stanowią wszelkie przychody czy inne składniki majątku, jakie powstały od dnia ślubu, o ile małżonkowie nie zawarli przed ślubem lub podczas trwania małżeństwa umowy o rozdzielności majątkowej. W umowie takiej powinny znaleźć się informacje o tym, jakie elementy majątku stanowić będą majątek osobisty małżonków, a jakie majątek wspólny.
Jak podzielić majątek wspólny?
Podział majątku obejmuje rzecz jasna tylko majątek wspólny małżonków. Do majątku takiego wchodzi także m.in. majątek powstały w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej założonej podczas trwania małżeństwa, nawet jeżeli tylko jeden z małżonków ją prowadził. Jeżeli jednak działalność taka została założona przed zawarciem małżeństwa, majątek uzyskany w jej trakcie uważany jest za majątek osobisty, o ile nie miało miejsce dofinansowywanie takiej działalności z tzw. środków wspólnych. W praktyce podział majątku nie jest łatwy i często prowadzi do sporów, dlatego warto w takim wypadku skorzystać z pomocy adwokata zajmującego się prawem rodzinnym, jaka jest oferowana np. w kancelarii adwokackiej w Jaworznie.
Jeżeli chodzi o aspekt formalny samego podziału majątku, to przeprowadza się go albo w formie ugody, albo – gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia – na sali sądowej. Adwokaci od prawa rodzinnego z pewnością udzielą profesjonalnej pomocy w kwestii zawarcia jak najlepszej dla obu stron konfliktu ugody w kwestii podziału majątku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana