Jak wygląda procedura nabycia spadku?
Na czym polega procedura nabycia spadku? Nie każdy jest świadomy, jakich działań należy bądź warto się podjąć w momencie otrzymania spadku. Z tego względu wiele osób postanawia skorzystać z usług eksperta, który zna obowiązujące przepisy. W ten sposób można uzyskać profesjonalną pomoc w przeprowadzeniu niezbędnych czynności, a także uniknąć nieporozumień. Jak wygląda procedura nabycia spadku?
Na czym polega procedura nabycia spadku?
Na samym początku należy zauważyć, że do samego nabycia spadku nie trzeba sporządzać żadnych dokumentów. Spadkobierca zyskuje prawo do majątku spadkodawcy na podstawie testamentu lub z mocy ustawy. Mimo to w interesie spadkobiercy leży uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku. Zdobycie dokumentu nie jest obowiązkowe, jednak zapewnia pewnego rodzaju bezpieczeństwo. Posiadając odpowiednie pismo, spadkobierca może skutecznie żądać przeprowadzenia określonych czynności, tj. wezwanie dłużnika spadkodawcy do uregulowania zobowiązania.
Z tego względu warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, np. pracowników Centrum Pomocy Prawnej we Wrocławiu. Profesjonaliści udzielą porad dotyczących sporządzenia odpowiedniego wniosku, który należy wysłać do sądu rejonowego. W piśmie powinny zostać umieszczone dane wnioskodawcy oraz spadkobiercy, a także dołączyć niezbędne załączniki, tj. odpis aktu zgonu. Wniosek można złożyć nawet kilka lat po uzyskaniu spadku, jednak warto jak najwcześniej wszcząć procedurę.
Podatek od nabytego spadku
Postępowanie spadkowe może wiązać się z różnymi problemami, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów, np. pracowników kancelarii windykacyjnej z Wrocławia prowadzonej przez Beatę Kotulę. Eksperci oferują doradztwo na każdym etapie postępowanie spadkowego. W momencie otrzymania spadku spadkobierca jest zobowiązany do wniesienia odpowiedniej opłaty. Podatek od spadku dotyczy zarówno spadkobierców ustawowych, jak i osób wymienionych w testamencie.
Co jest podstawą opodatkowania? Wysokość zobowiązania zostaje uzależniona od aktywów uzyskanych przez spadkobiercę. Obowiązek zapłaty pojawia się, gdy wartość spadku przekracza kwotę wolną od podatku, różną dla konkretnych grup. I grupa, czyli małżonkowie, rodzice, a także dzieci spadkodawcy muszą uregulować zobowiązanie, jeżeli wartość uzyskanych aktywów przekracza kwotę 9637 zł. Warto pamiętać, że najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej mogą uzyskać zwolnienie od podatku. W tym celu należy sporządzić odpowiednie zgłoszenie i wysłać je w ciągu sześciu miesięcy od przyjęcia spadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana