Jakie wymogi formalne musi spełniać akt notarialny?
Istnieje wiele sytuacji, które w świetle polskiego prawa wymagają sporządzenia aktu notarialnego. Do notariusza udajemy się, by przenieść własność nieruchomości, przedłużyć bądź przenieść użytkowanie wieczyste, podzielić spadek lub zrzec się dziedziczenia oraz podpisać umowę i statut spółek komandytowych i akcyjnych. Jakie wymogi formalne musi spełniać akt, żeby stał się niepodważalny i zgodny z przepisami?
Czym jest akt notarialny?
Zacznijmy od uproszczonej definicji aktu notarialnego. Jest to dokument urzędowy sporządzany przez notariusza stwierdzający treść czynności prawnej, na przykład utworzenia spółki akcyjnej. By był ważny, musi spełnić szereg wymogów określonych w ustawie z dnia 14 lutego 1991 Prawo o notariacie, zostać utworzony na terenie Polski i spisany w języku polskim przez notariusza mianowanego przez Ministra Sprawiedliwości, na przykład w Kancelarii Notarialnej Grażyna Stępień-Dygowska w Płocku.
Co musi zawierać każdy akt notarialny?
Wspomniana ustawa precyzyjnie wymienia elementy, których nie może zabraknąć w ważnym akcie notarialnym. Należą do nich:
- dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, ewentualnie również godzina;
- miejsce sporządzenia aktu;
- imię i nazwisko oraz siedziba kancelarii notariusza;
- dane stron biorących udział w akcie lub działających w ich imieniu;
- oświadczenia stron;
- ewentualne stwierdzenie ważnych okoliczności i faktów zachodzących przy spisywaniu aktu;
- stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany;
- podpisy osób biorących udział w akcie oraz obecnych przy jego sporządzaniu;
- podpis notariusza.
Na tym zawartość aktu notarialnego oczywiście się nie wyczerpuje W zależności od rodzaju czynności prawnej, której dotyczy dokument, umieszcza się w nim odpowiednie informacje wymagane przepisami lub na życzenie stron. Gdy z różnych przyczyn osoba biorąca udział w akcie nie może się podpisać, notariusz musi to stwierdzić i podać powód, sporządzając adnotację.
Wymogi formalne dotyczące sporządzania aktu przez notariusza
Sporządzenie aktu wymaga od notariusza dopełnienia określonych czynności. Musi on potwierdzić tożsamość osób biorących udział w akcie, a więc skontrolować dowody osobiste lub inne dokumenty oraz ewentualne pełnomocnictwa. W niektórych przypadkach należy przedstawić także dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości lub rzeczy. Notariusz upewni się również, czy strony przystępują do aktu dobrowolnie i czy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Warto wiedzieć, że oryginały aktów nie mogą być wydawane poza kancelarię, a strony uzyskują wypisy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana