Ściąganie alimentów - kiedy poprosić o pomoc komornika?
Czy wiesz, że według danych z Krajowego Rejestru Długów, z płacenia alimentów nie wywiązuje się ponad 300 tysięcy rodziców? Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest pobłażliwe traktowanie tego problemu i społeczne przyzwolenie na brak płatności. Warto mieć jednak świadomość, że w takich sytuacjach można zwrócić się po pomoc do komornika, który pomoże ściągnąć alimenty.
Gdy alimenty nie wpływają na konto – co robić?
Alimenty to świadczenie, które powinno być przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka oraz na jego edukację. Brak regularnych płatności lub jakichkolwiek płatności stawia drugą stronę w bardzo trudnej sytuacji i nierzadko prowadzi do problemów finansowych. Nie można więc pozwolić na to, by taka sytuacja miała miejsce. Tym bardziej, że alimenty nie są prezentem lub dobrowolną składką, ale obciążeniem zatwierdzonym przez Sąd. Jeśli więc dłużnik alimentacyjny wciąż uchyla się od płatności to sprawę można skierować do Sądu, a posiadając już tytuł wykonawczy (orzeczenie usprawniające do wszczęcia egzekucji), udać się do komornika sądowego.
Jak przebiega postępowanie egzekucyjne?
Przebieg postępowanie egzekucyjnego opisał Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Przeworsku Marcin Winiarz. Otóż, po złożeniu do kancelarii komornika wniosku egzekucyjnego, można otrzymać pomoc. Komornik będzie miał wtedy prawo do przeprowadzenia dochodzenia, by ustalić majątek dłużnika. Wesprzeć w ustaleniu miejsca zamieszkania czy pracy osoby niepłacącej alimentów może też Policja. Dzięki temu możliwe będzie ściągnięcie należności przez:
- potrącenie z wynagrodzenia za pracę,
- zajęcie ruchomości lub nieruchomości, a następnie wystawienie ich na licytację komorniczą (finanse z transakcji przeznaczone zostaną na spłatę zobowiązań dłużnika).
Jakie są efekty działań komornika sądowego?
W większości przypadków, komornik sądowy bez problemu ściąga należności. Często dłużnik alimentacyjny ma dochody, ale przeznacza je na coś innego, ignorując potrzeby innych. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się przypadki, gdy dłużnik nie pracuje albo się ukrywa. A dodatkowo nie ma własnych ruchomości bądź nieruchomości, które komornik może zająć. W takich sytuacjach oczywiście również można uzyskać pomoc – od Funduszu Alimentacyjnego. Trzeba tam jednak przedstawić dokumentację – zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Dokument ten wystawić może komornik sądowy. Dzięki temu, gdy dłużnik alimentacyjny jest niewypłacalny, można uzyskać wsparcie finansowe z Funduszu Alimentacyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana