Szkody na mieniu – jakich kwestii dotyczą?
Szkoda na mieniu to rodzaj szkody majątkowej rzeczowej. Może ona dotyczyć rzeczywistej straty, jak i niematerialnej – mogą to być np. utracone korzyści. Strata rzeczywista to przykładowo uszkodzone szyby w samochodzie, a utraconą korzyścią jest niemożność korzystania z auta w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia (np. stłuczki). Jedno wydarzenie może pociągnąć za sobą zarówno straty rzeczywiste, jak i utratę korzyści. Jakie kwestie się z tym wiążą?
Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek?
O odszkodowanie mogą ubiegać się wszyscy, którzy ucierpieli w wyniku wypadku. Może to być kierowca, pasażer, pieszy czy rowerzysta, którzy:
są właścicielami lub/i użytkownikami pojazdów, które uległy wypadkowi,
są osobami poszkodowanymi w wyniku wypadku,
są osobami, które w wyniku wypadku utraciły bliskich.
W świetle prawa, jedyną osobą, która nawet jako sprawca może uzyskać odszkodowanie z powodu wypadku, jest dziecko do 13. roku życia.
Odszkodowanie w przypadku samochodu
Szkoda na mieniu bardzo często dotyczy kwestii pojazdów. Jeżeli do wypadku doszło z winy innego kierowcy, można z tego tytułu uzyskać odszkodowanie z OC pojazdu, który przyczynił się do zdarzenia. Jeśli taki samochód nie jest ubezpieczony, sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To właśnie ten organ wypłaca wówczas odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, jednocześnie wymagając pełnego zwrotu kwoty od sprawcy wypadku. Ta sama zasada dotyczy także innych dóbr, nie tylko pojazdów.
Za co zakład ubezpieczeniowy nie odpowiada?
Według Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zakłady ubezpieczeniowe nie odpowiadają za szkody, które dotyczą utraty gotówki, biżuterii, dokumentów czy papierów wartościowych. Ubezpieczyciel nie odpowiada także za szkody w mieniu, które:
powstały w przewożonych odpłatnie ładunkach czy bagażach,
odpowiadają za zanieczyszczenie lub skażenie środowiska,
wyrządzone zostały przez sprawcę właścicielowi samochodu, którym sprawca się poruszał.
Zadośćuczynienie dla bliskich zmarłego w wypadku samochodowym
– O odszkodowanie mogą ubiegać się najbliżsi członkowie rodziny zmarłego, to znaczy: małżonkowie, dzieci, wnuki i rodzeństwo. Co ciekawe, do grona tych osób należą także ci, którzy znajdowali się w nieformalnym związku z osobą zmarłą – tłumaczy przedstawiciel firmy MERITUM. O odszkodowanie mogą się ubiegać także członkowie rodziny w złej sytuacji finansowej. Należy jednak udowodnić, że śmierć bliskiego znacząco wpłynęła na pogorszenie statusu materialnego.
Wypadki samochodowe to oczywiście nie jedyne przykłady szkód na mieniu, ale zdarzają się one najczęściej. Mogą one powstawać również w momencie zalania mieszkania czy np. sytuacji, w której ktoś kogoś pobił. Takich przykładów istnieje naprawdę wiele. Zaletą jest to, że zawsze można postarać się o odszkodowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana