Testament a podział spadku. Co warto wiedzieć?
W myśl obowiązujących przepisów majątek pozostawiony przez osobę zmarłą przechodzi na własność jej spadkobierców na mocy dziedziczenia kodeksowego, a więc na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym albo według zapisów sporządzonego zawczasu testamentu. W przypadku obu tych procedur podział spadku między osoby dziedziczące może być zupełnie inny, gdyż testator ma prawo dowolnie rozporządzić swoim majątkiem.
Komu przypada spadek przy dziedziczeniu ustawowym?
Przy dziedziczeniu ustawowym cały majątek pozostawiony przez zmarłego przypada osobom z nim spokrewnionym. Prawo do objęcia spadku przysługuje małżonkowi oraz dzieciom zmarłego, a wielkość udziałów zależy od liczby potomstwa, lecz jego udziały nie mogą przekroczyć 3/4. Gdy małżonek nie dożył otwarcia spadku lub zmarły nie zawarł związku małżeńskiego albo nie miał dzieci, spadek przypada innym krewnym. Gdyby dzieci zmarłego już nie żyły, spadek przechodzi na ich zstępnych, a więc dzieci, wnuki lub prawnuki. Następnymi uprawnionymi do udziału w pozostawionych dobrach będą rodzice, którzy mogą dziedziczyć po połowie z małżonkiem lub sami, gdy zmarły nie miał małżonka lub odszedł on wcześniej. Kolejnymi osobami mogącymi dziedziczyć jest rodzeństwo zmarłego i jego zstępni, a po nich dziadkowie i ich spadkobiercy. W razie braku takich osób majątek przypada dzieciom małżonka, a przy ich braku gminie. Warto jednak pamiętać, że przy rozstrzyganiu kto należy do grona spadkobierców, konieczna może okazać się pomoc adwokata specjalizującego się w sprawach spadkowych. W Toruniu usługi takie świadczy Kancelaria adwokacka Wojciecha Wojciechowskiego.
Kto może otrzymać spadek przy dziedziczeniu testamentowym?
Przy dziedziczeniu na mocy sporządzonego testamentu w kręgu spadkobierców mogą znaleźć się dowolne osoby wskazane przez testatora. Warto jednak pamiętać, że w grę wchodzi tu instytucja zachowku, będącego uprawnieniem do otrzymania od spadkobierców testamentowych części wartości majątku, jaki przypadłby danej osobie z tytułu dziedziczenia testamentowego. W gronie tym znajdą się dzieci zmarłego, a w razie ich śmierci zstępni, jak również małżonek oraz rodzice spadkodawcy, o ile nie ma on dzieci. Pomoc w sprawach związanych z dziedziczeniem oferuje Kancelaria adwokacka Wojciecha Wojciechowskiego z Torunia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana