W jakich sytuacjach sporządzane są opinie prawne?
Nieznajomość prawa nikogo nie usprawiedliwia — to sentencja prawnicza, którą każdy z nas powinien mieć zawsze z tyłu głowy. Dlatego też w przypadku wszelkich wątpliwości związanych z przepisami prawa warto zawsze skorzystać z usług prawnika, którego jedną z form pomocy jest sporządzenie opinii prawnej i to właśnie na niej skupiamy się w tym artykule.
Czym jest opinia prawna i z czego się składa?
Opinia prawna to dokument, który zawiera analizę problemu przeprowadzoną przez specjalistę mającego wykształcenie z zakresu prawa. Jest to jedna z podstawowych form pomocy prawnej, składająca się z takich elementów jak:
opis problemu prawnego,
analizę sprawy, z którą klient zgłasza się do adwokata pod kątem obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa wydanego przez sądy w podobnych przypadkach,
wyszczególnienie zagrożeń,
wnioski oraz metody postępowania w danej sytuacji.
Pod względem swojej formy opinia prawna może przyjmować postać skróconą lub rozbudowaną. Jeśli chodzi natomiast o zakres prawa, najczęściej dotyczy ona prawa własności, prawa prywatnego oraz prawa spadkowego i prawa pracy.
Kiedy sporządzane są opinie prawne i jaki jest ich cel?
Sporządzaniem opinii prawnych mogą zajmować się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści tacy jak adwokaci lub radcy prawni, z których usług w Lublinie można skorzystać między innymi w Kancelarii Radcy Prawnego Karoliny Przeniosło-Majka. Jej celem jest natomiast przede wszystkim przeanalizowanie pod kątem prawnym dokumentu lub sprawy jakiej ona dotyczy, zinterpretowanie przepisów i zaprezentowanie wynikających z nich skutków prawnych, a także zaproponowanie rozwiązań i procedur prawnych, które pozwolą ich uniknąć w przyszłości. Dlatego też opinia prawna sporządzania jest najczęściej między innymi:
przed podjęciem decyzji, która może mieć określone skutki prawne,
przed zawarciem umów z kontrahentami lub instytucjami finansowymi,
przed dokonaniem transakcji.
Co istotne, choć to przedsiębiorcy najczęściej zgłaszają się do adwokatów z prośbą o sporządzenie opinii prawnej, warto także pamiętać, że tego typu rodzaj pomocy prawnej dostępny jest dla każdego.
Podsumowując, opinia prawna powinna być sporządzona w każdym przypadku, gdy dany problem lub zagadnienie budzi jakiekolwiek wątpliwości pod względem jego konsekwencji prawnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana