W jakiej sytuacji można uzyskać odszkodowanie?
Odszkodowanie jest świadczeniem wypłacanym osobie pokrzywdzonej, której zdrowie lub dobra majątkowe zostały naruszone. Dotyczy to zarówno sytuacji oczywistych, takich jak szkoda komunikacyjna, jak i uszczerbków na zdrowiu spowodowanych np. błędem medycznym lub upadkiem na nieodśnieżonym chodniku. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie i do kogo się zgłosić, aby je uzyskać?
Najważniejsze informacje dotyczące odszkodowań
W kontekście odszkodowań kluczowym pojęciem jest szkoda. Może mieć ona charakter majątkowy lub niemajątkowy. W pierwszym przypadku naruszone zostają dobra lub interesy materialne osoby poszkodowanej, w drugim natomiast uszczerbek dotyczy zdrowia. Nie ma znaczenia, czy szkoda została wyrządzona umyślnie, czy nieumyślnie, jednak istotne jest to, aby między działaniem, które doprowadziło do straty a szkodą, występował związek przyczynowo-skutkowy. Aby zaistniał obowiązek odszkodowawczy, przepisy muszą również przewidywać powinność naprawienia szkody przez sprawcę.
Celem odszkodowania jest wyrównanie uszczerbku majątkowego poszkodowanego, który powstał na skutek wyrządzonej szkody, a więc wysokość rekompensaty powinna być adekwatna do wysokości poniesionej straty. Funkcja kompensacyjna zakłada jednak nie tylko pokrycie wyrządzonej rzeczywistej szkody, ale również utraconych korzyści – czyli takich, które mógłby osiągnąć poszkodowany, gdyby do zdarzenia nie doszło (dotyczy to np. zmniejszenia wartości pojazdu lub nieruchomości w wyniku szkody).
Kiedy można starać się o odszkodowanie?
O odszkodowanie można starać się zawsze, kiedy doszło do szkody o charakterze majątkowym lub niemajątkowym. Są to sytuacje takie jak: wypadek komunikacyjny lub w pracy, kradzież, pożar lub zalanie, uszczerbek na zdrowiu spowodowany błędem medycznym lub wypadkiem na chodniku, w sklepie itp. Co do zasady, to poszkodowany musi udowodnić, że poniósł szkodę, dlatego w przypadku wystąpienia uszczerbku majątkowego lub na zdrowiu warto skorzystać z pomocy prawnika, np. z Kancelarii Radcowskiej w Lublinie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że odszkodowanie będzie adekwatne do wysokości poniesionej szkody.
Na koniec dodajmy, że odszkodowanie możemy uzyskać nie tylko od sprawcy, który jest osobą fizyczną, ale również od przedsiębiorstwa, ZUS-u, KRUS-u lub innych instytucji. Dodatkowo, jeśli mamy wykupioną dobrowolną polisę ubezpieczeniową, uzyskamy odszkodowanie także wtedy, kiedy szkoda lub uszczerbek na zdrowiu powstaną w wyniku nieszczęśliwego wypadku albo w innych określonych zakresem ubezpieczenia okolicznościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana