Zasady podziału majątku po rozwodzie
Rozwód to sytuacja, która wiąże się zwykle z dużym stresem i nerwami. Mogą one dotyczyć również podziału majątku pomiędzy dwoje dawnych małżonków. W takich przypadkach niezastąpiona jest oczywiście wiedza prawnika, ale warto także samemu orientować się w tym temacie. A zatem, na jakiej zasadzie dzieli się majątek po rozwodzie? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Jak następuje podział majątku?
Niektóre pary zamierzające zawrzeć związek małżeński decydują się na intercyzę, która może określać rozdzielność majątkową. Nie wszyscy jednak rozważają taką opcję – w końcu w dniu ślubu dwie osoby cieszą się sobą, a nie myślą o ewentualnym rozwodzie. Niestety nie wiadomo, jak potoczy się życie – czasem dochodzi do rozstania i wtedy konieczne jest porozumienie dotyczące podziału majątku. Można to zrobić na dwa sposoby: strony ustalają to samodzielnie i udają się do notariusza, który sporządza stosowną umowę lub kwestia ta zostaje rozwiązana poprzez sprawę sądową. W celu jak najsprawiedliwszego podziału warto skorzystać z usług dobrego adwokata (na przykład z Kancelarii Bartosz Kamil Obrębski), który skutecznie uargumentuje, dlaczego dana część majątku należy się reprezentowanej przez niego stronie. Rozwód sam w sobie jest trudnym doświadczeniem, a branie udziału w przeciągających się sprawach sądowych może być wyczerpujące psychicznie. Lepiej zatem zatrudnić specjalistę, który pomoże ułatwić oraz przyspieszyć cały proces.
Jak dzieli się majątek w przypadku braku porozumienia między stronami?
Jeśli małżonkowie nie są zgodni co do tego, jak ma zostać podzielony ich majątek, decyduje o tym sąd. W tym właśnie przypadku ogromną rolę odgrywa adwokat. Z założenia dobra materialne dzieli się po równo, jednak nie zawsze jest to sprawiedliwe oraz korzystne, szczególnie w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, kiedy to jedna ze stron jest wyraźnie odpowiedzialna za rozpad małżeństwa. Podział majątku może zatem zależeć od tego, jak bardzo właściciele byli zaangażowani w jego gromadzenie. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę wypełnianie innych obowiązków – nie tylko tych związanych z finansowym utrzymaniem rodziny, ale również wychowywaniem dzieci. Aby decyzja sądu była sprawiedliwa, konieczne jest dostarczenie argumentów świadczących o prawie stron do określonych części majątku. Dobry adwokat z pewnością pomoże klientom poprzez swój udział w rozprawie i zadba o to, aby kwestia podziału majątku skończyła się jak najszybciej i z jak największą korzyścią dla jej uczestników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana