Zasady podziału majątku po rozwodzie
Rozwód to trudny i często bolesny proces dla wszystkich osób zaangażowanych. Nierzadko problematyczna okazuje się kwestia podziału majątku, który został nabyty przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Polskie prawo rodzinne reguluje tę kwestię, jednak nie zawsze jest to proces prosty i jednoznaczny. W artykule przedstawione zostaną kluczowe aspekty prawne związane z podziałem majątku po rozwodzie.
Zasady wspólności majątkowej małżonków
Polskie prawo rodzinne wprowadza domniemanie wspólności majątkowej małżonków, co oznacza, że mienie nabyte w trakcie trwania małżeństwa jest ich wspólną własnością. W praktyce oznacza to, że zarówno dobra ruchome, jak i nieruchomości, prawa czy obligacje nabyte przez małżonków stanowią ich wspólny majątek. Składają się nań przykładowo dochody z pracy zawodowej czy najmu, dzierżawy oraz działalności gospodarczej i inwestycji.
Taka zasada obowiązuje bez względu na sposób nabycia majątku przez każdego z małżonków – niezależnie od tego, który z nich pracował, czy obydwoje przyczyniali się do zwiększenia majątku. Wyjątkiem są natomiast dobra, takie jak spadki czy darowizny, które zostały nabyte wyłącznie przez jednego z małżonków. Wówczas stanowią one majątek osobisty danego współmałżonka i nie podlegają podziałowi majątku i wycenie po zakończeniu związku.
Podział majątku wspólnego w przypadku rozwodu
W momencie rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód dochodzi do rozdzielenia majątku wspólnego między małżonkami. Zgodnie z polskim prawem, majątek ten dzielony jest na pół, jednak istnieje możliwość dokonania innego podziału – za zgodą obu stron lub na podstawie orzeczenia sądu. Podział majątku może być przeprowadzany na drodze porozumienia między małżonkami na podstawie jego indywidualnej wyceny, którą pomóc przeprowadzić może rzeczoznawca majątkowy RZM-Kawka, co często jest najlepszym rozwiązaniem dla obu stron. W przypadku niemożności osiągnięcia takiego porozumienia sprawa trafia do sądu, który podejmuje decyzję o sposobie podziału majątku oraz o ewentualnym alimentach na rzecz dzieci czy małżonka.
Warto pamiętać, że jeśli istnieją wątpliwości co do charakteru majątku, czyli czy jest on wspólny czy osobisty, to sąd może dokonać wykładni przepisów prawa oraz analizy konkretnej sytuacji, co pozwoli na jego właściwe sklasyfikowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana