Zasady zasądzania alimentów w świetle polskiego prawa
Zasady zasądzania alimentów są instytucją prawną, która zapewnia środki utrzymania, a w razie konieczności również środki wychowania członkom rodziny, którzy nie mogą własnymi siłami zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb. Obowiązek alimentacyjny wiąże się z dostarczaniem środków na utrzymanie, a w razie potrzeby także wychowanie. Dostarczenie środków to nic innego, jak zaspokojenie bieżących potrzeb konsumpcyjnych uprawnionego w zakresie wyżywienia, odzieży, mieszkania itd. Wiele osób słysząc słowo „alimenty” łączy je tylko z dziećmi i nie zdaje sobie sprawy z tego, że można uzyskać je również na rzecz rozwiedzionego małżonka. Kiedy sąd może zasądzić alimenty?
Kiedy sąd może zasądzić alimenty?
Zgodnie z prawem polskim małżonek ma możliwość dochodzenia roszczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka w wyniku orzeczenia rozwodu. Osoba rozwiedziona, która nie została uznana za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka alimentów. Zasądzenie alimentów przez sąd odbywa się z uwzględnieniem sytuacji materialnej i zarobkowej współmałżonka zobowiązanego. Warto zauważyć, że na uprawnionym nie ciąży obowiązek udowodnienia niedostatku, a wyłącznie wykazanie pogorszenia jego sytuacji materialnej.
Zobowiązanie alimentacyjne wobec dzieci może polegać na osobistych staraniach o utrzymanie go oraz jego wychowanie. Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie może utrzymać się samodzielnie. Dziecko ma prawo do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych bez względu na to, czy znajduje się w niedostatku. Obowiązek alimentacyjny rodziców nie zależy od tego, czy dziecko urodziło się w małżeństwie, czy też nie. Wysokość alimentów zależy głównie od możliwości zarobkowych zobowiązanego. Prawo polskie podkreśla, że dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Rodzice muszą więc podzielić się z dzieckiem nawet niewielkimi dochodami. Jeśli dziecko wychowujące się w pełnej rodzinie uczęszczało na prywatne zajęcia i realizowało swoje hobby, to ma do tego także pełne prawo po rozwodzie rodziców.
Pomoc kancelarii prawnych w dochodzeniu praw alimentacyjnych
Wieloletnie doświadczenie Kancelarii Adwokackiej w prowadzeniu spraw rodzinnych pomaga wypracować właściwą metodologię do pomyślnego zakończenia sprawy. W sprawach alimentacyjnych takimi okolicznościami mogą być np. koszty utrzymania małoletniego dziecka, które rodzice wspólnie ponoszą.
Jak mówi przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Katarzyny Ryndy oferującej pomoc w dochodzeniu prawa alimentacyjnego : Zgodnie z prawem, zobowiązany może uchylić się od płacenia alimentów względem uprawnionego, jeśli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Do takich sytuacji zalicza się m.in. przypadki, w których rodzice rażąco zaniedbywali swoje dzieci w okresie ich małoletności. W efekcie takie osoby nie mogą domagać się od dorosłych już dzieci alimentów na swoją rzecz. W przypadku alimentów między rozwiedzionymi małżonkami, żądanie alimentów może zostać uznane za sprzeczne, jeśli małżonek domagający się ich pozostaje w nowym związku i zerwał on pożycie.
Dochodzenie alimentów to długi i skomplikowany proces, który wymaga pomocy doświadczonych kancelarii prawnych. Wykwalifikowani adwokaci, którzy posiadają niezbędną wiedzę z zakresu prawa to gwarancja udanego procesu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana