Na czym polega sporządzenie aktu poświadczenia i kiedy jest to konieczne?
Jednym z kluczowych etapów w procesie uzyskania praw do spadku jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. To właśnie ten dokument, przygotowywany przez notariusza, umożliwia pełne uregulowanie sytuacji prawnej majątkowej między spadkobiercami a instytucjami takimi jak banki czy urzędy. Czasami jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega sporządzenie tego aktu i kiedy jest to konieczne.
Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument sporządzony przez notariusza, który formalnie potwierdza status spadkobiercy, a tym samym uprawniający do objęcia majątku zmarłego. Akt poświadczenia dziedziczenia jest wymagany wyłącznie w przypadkach wątpliwości co do tego, kto jest spadkobiercą oraz w przypadku konieczności wykazania swojego prawa do spadku przed urzędami czy instytucjami finansowymi, które wydają lub przenoszą składniki majątkowe zmarłego na rzecz spadkobierców. Warto dodać, że sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza w sprawach spadkowych, może być także niezbędne, gdy spadkobiercy chcą dokonać podziału majątku spadkowego.
Kiedy akt poświadczenia dziedziczenia jest konieczny?
Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia jest konieczne, jeżeli zachodzi potrzeba potwierdzenia statusu spadkobiercy wobec instytucji bądź urzędów wymagających przedłożenia takiego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia nie jest obowiązkowe ani niezbędne do przejęcia praw i obowiązków zmarłego przez spadkobierców. Prawa te przechodzą z mocy ustawy na spadkobierców już w momencie otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci osoby pozostawiającej majątek do podziału. Jednakże w praktyce, aby móc swobodnie dysponować majątkiem zmarłego, spadkobiercy często muszą udokumentować swoje prawa do spadku. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy majątek zmarłego składa się z nieruchomości lub znacznych środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych.
Procedura sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia
Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia jest zadaniem notariusza, z którego usług w Katowicach można skorzystać w Kancelarii Notarialnej Małgorzaty Janik-Rymarczyk i Katarzyny Walotek, który musi zbadać dokumenty oraz okoliczności związane ze statusem spadkobiercy, a następnie sporządzić stosowny akt notarialny potwierdzający dziedziczenie. W trakcie postępowania notarialnego notariusz bada dokumenty takie jak testament, odpis skrócony aktu zgonu zmarłego, dowody tożsamości spadkobierców oraz ewentualne inne dokumenty mające wpływ na określenie kręgu spadkobierców. W sytuacji, gdy spadkobiercy nie są jednomyślni co do podziału majątku, notariusz może również wydać postanowienie o podziale majątku na wniosek stron postępowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana